Utställningar

 

BEST IN SHOW på vår utställning 31/8 2019
Bullterrier, Topforce Rowdy Rascal äg: Sofia Brännström

 

 

Hjärtligt Välkomna till ÖnTeks officiella utställning i Alvik/Luleå

 

ÖVRE NORRA
TERRIERKLUBBEN

Fredagen den 15 juli 2022

KATALOG

VÄLKOMNA & LYCKA TILL!!

4

UTSTÄLLNINGSKATALOG
Övre Norra Terrierklubbens utställning i
Alvik, Luleå 2022-07-15

Utställningens Bestyrelse: Jenny-Ann Hofverberg, ordf.

Erika Ulander
Ammi Edling

Utställningens kommissarie: Agneta Fagervall

För BIR/BIM (vuxen o valp), CERT, samt HP-Avels o
Uppfödargrupp hämtas priser i sekretariatetmot uppvisande av
kritiklapp.

FINALTÄVLINGARNA börjar när bedömningarna är klara i alla ringarna.
FINALDOMARE:
Dagens Bästa Valp 4-6, 6-9. Mats Lindborg
Dagens Bästa Junior Patrik Cederlöf
Dagens Bästa Unghund Catharina Hasselgren
Dagens Bästa Veteran Patrik Cederlöf
Dagens Bästa Bruks/Jakt Catharina Hasselgren
Dagens Bästa Avelsklass Patrik Cederlöf
Dagens Bästa Uppfödarklass Catharina Hasselgren
BEST IN SHOW Mats Lindborg

Vi vill påminna om att de hundar som blivit BIR, Bir valp,
Bästa junior, Bästa unghund, Bästa veteran, Bästa
bruks/jakt, eller ingår i avels- eller uppfödargrupp, skall

deltaga i respektive finaltävling.

5

Fredag 2022-07-15
Domare och ringsekreterare
———————————————————————————————————-
Ring 1 Börjar kl 09:00
Domare: HASSELGREN CATHARINA
Ringsekreterare: Anki Lindgren och Irene Brännström
AIREDALETERRIER / AIREDALE TERRIER
AUSTRALISK TERRIER / AUSTRALIAN TERRIER
BEDLINGTONTERRIER / BEDLINGTON TERRIER
STRÄVHÅRIG FOXTERRIER / FOX TERRIER, WIRE
IRISH GLEN OF IMAAL TERRIER / IRISH GLEN OF IMAAL TERRIER
KERRY BLUE TERRIER / KERRY BLUE TERRIER
MANCHESTERTERRIER / MANCHESTER TERRIER
NORFOLKTERRIER / NORFOLK TERRIER
PARSON RUSSELL TERRIER / PARSON RUSSELL TERRIER
SILKY TERRIER / AUSTRALIAN SILKY TERRIER
SKOTSK TERRIER / SCOTTISH TERRIER
WEST HIGHLAND WHITE TERRIER / WEST HIGHLAND WHITE TERRIER
JACK RUSSELL TERRIER / JACK RUSSELL TERRIER
———————————————————————————————————-
Ring 2 Börjar kl 09:00
Domare: CEDERLÖF PATRIK
Ringsekreterare: Kitty Holm och Elisabeth Lind
BULLTERRIER / BULL TERRIER, STANDARD
IRISH SOFTCOATED WHEATEN TERRIER / IRISH SOFTCOATED WHEATEN TERRIER
STAFFORDSHIRE BULLTERRIER / STAFFORDSHIRE BULL TERRIER
MINIATYRBULLTERRIER / MINIATURE BULL TERRIER
AMERICAN STAFFORDSHIRE TERRIER / AMERICAN STAFFORDSHIRE TERRIER
———————————————————————————————————-
Ring 3 Börjar kl 09:00
Domare: LINDBORG MATS
Ringsekreterare: Victoria Westin-Eriksson och Lena Johansson
BORDERTERRIER / BORDER TERRIER
DANDIE DINMONT TERRIER / DANDIE DINMONT TERRIER
ENGLISH TOY TERRIER / ENGLISH TOY TERRIER
SLÄTHÅRIG FOXTERRIER / FOX TERRIER, SMOOTH
CAIRNTERRIER / CAIRN TERRIER
MINIATYRBULLTERRIER / MINIATURE BULL TERRIER (Valpar)
IRISH SOFTCOATED WHEATEN TERRIER / IRISH SOFTCOATED WHEATEN TERRIER
(Valpar)
WELSHTERRIER / WELSH TERRIER
YORKSHIRETERRIER / YORKSHIRE TERRIER
TERRIER BRASILEIRO / BRAZILIAN TERRIER
AMERICAN HAIRLESS TERRIER / AMERICAN HAIRLESS TERRIER
STAFFORDSHIRE BULLTERRIER / STAFFORDSHIRE BULL TERRIER (Valpar)
———————————————————————————————————-

6
ANMÄLDA HUNDAR
C ANGER ATT HUNDEN SKALL ERÖVRA YTTERLIGARE ETT CERTIFIKAT FÖR ATT
ERHÅLLA UTSTÄLLNINGSCHAMPIONAT
S ANGER ATT HUNDEN ÄR FÖRHINDRAD ATT TÄVLA OM CERTIFIKAT
———————————————————————————————————-
R I N G 1

DOMARE: HASSELGREN CATHARINA

AIREDALETERRIER
AIREDALE TERRIER
TIKAR ÖPPEN KLASS
1 Izzy SE51348/2020 FÖDD 2020-08-22, E. SE UCH NO UCH Rabben’s Winner , U.
Northflash Twinkle Little Star , Uppf Eriksson Stefan, Särna , Ägare Bergqvist Theres,
Gällivare

CHAMPIONKLASS
2 Hagahaugens Gulli NO42157/19 FÖDD 2019-05-08, E. Sunset Of The Aire Victory ,

U. SE UCH NO UCH SE V-14 Lizzy Van’t Asbroek , Uppf Förre-Larsen Reidar, No-
2150 Årnes , Ägare Reidar Førre-Larsen, 2150 Årnes, Norge (Specialtecken: C)

AUSTRALISK TERRIER
AUSTRALIAN TERRIER
HANAR ÖPPEN KLASS
3 Bluepepper’s Red Pumpkin FI57618/20 FÖDD 2020-10-26, E. SE UCH FI UCH
JWW-14 FI V-15 Bluepepper’s Thor , U. SE UCH FI UCH Wild West’s Talullah
Redhead , Uppf Ahola Marjo, Finland , Ägare Marjo Ahola, Maritsa Pietikäinen,
88600, Finland
4 For Fun Gaspeit SE21137/2020 BLT FÖDD 2020-03-02, E. Bluepepper’s Dopey , U.
SE JV-17 SE UCH NO UCH FI UCH For Fun First Class , Uppf Skanefors Winbjörk
Ursula, Luleå , Ägare Ottosson Linda, Bredbyn
5 Nellyson’s Fab Amazing O My God SE53016/2018 BLT FÖDD 2018-09-07
01:00:00, E. SE&DK&FI UCH C.I.B. NORD JV-15 DK V-16 NORD V-19 WW-21
Outbackred Jaskarin Gareth O’Rahna , U. SE UCH Nellyson’s Chillaxa , Uppf
Nordgren Tina, Nordgren Ida, Hörby , Ägare Karlsson Anna, Söråker
TIKAR
6 Fastlove’s Keep It Classy SE12626/2019 R FÖDD 2018-12-31, E. Mongrel’s Enjoy
My Best Buddy , U. C.I.B. FI UCH NORD UCH NORD JV-16 NO JV-16 DK V-17
Fastlove’s Golden Carisma , Uppf Fast Marie, Grycksbo , Ägare Jonsson Helena,
Bispgården

7

7 For Fun Gwyn SE21139/2020 R FÖDD 2020-03-02, E. Bluepepper’s Dopey , U. SE
JV-17 SE UCH NO UCH FI UCH For Fun First Class , Uppf Skanefors Winbjörk
Ursula, Luleå , Ägare Björnström Jenny, Luleå

CHAMPIONKLASS
8 FI UCH LT CH Bluepepper’s Theory Of Relativity FI11991/20 FÖDD 2019-11-15,
E. FI UCH US CH Wild West’s Big Bang Theory , U. Bluepepper’s Ihana , Uppf Ahola
Marjo, Finland , Ägare Davina Malviluoto, Finland (Specialtecken: C)
BEDLINGTONTERRIER
BEDLINGTON TERRIER
TIKAR VALPKLASS
9 Mc Madness Kiss Me Kate SE68177/2021 FÖDD 2021-11-09, E. Galactic Defender
Solar Storm , U. SE UCH FI UCH Mc Madness Jam Jam Justice , Uppf Gellerstedt
Kristina, Hortlax , Ägare Nordström Amanda, Råneå
10 Mc Madness Kvittra Om Kiruna SE68172/2021 FÖDD 2021-11-09 01:00:00, E.
Galactic Defender Solar Storm , U. SE UCH FI UCH Mc Madness Jam Jam Justice ,
Uppf Gellerstedt Kristina, Hortlax , Ägare Gellerstedt Kristina, Hortlax
HANAR UNGHUNDSKLASS
11 Mc Madness Legally A Ladys Love SE51917/2020 FÖDD 2020-09-04 01:00:00, E.
SE UCH Mc Madness Catch As Catch Can , U. SE UCH FI UCH Mc Madness Jam
Jam Justice , Uppf Gellerstedt Kristina, Hortlax , Ägare Gellerstedt Kristina, Hortlax
ÖPPEN KLASS
12 Blue Foundation Fancy Pants SE52179/2016 FÖDD 2016-08-29, E. NORD VV-19
NORD V-14-19 SE V-14-15-17-18 C.I.B. & NORD UCH US CH WW-14 NORD V-14
SE V-14-15 SE V-17 SE V-17-18 Ashcroft Wedding Singer , U. SE UCH Notice Kick
Some Ass , Uppf Olsson Josefine, Skellefteå , Ägare Olsson Josefine, Skellefteå
(Specialtecken: C)
13 Galactic Defender Solar Storm SE43295/2018 FÖDD 2018-07-16, E. C.I.B. NORD
UCH Galactic Defender Catch On , U. NO UCH Janmark Curly Wurly , Uppf
Naarttijärvi Eva, Naarttijärvi Mimmi, Kurravaara , Ägare Ullberg Ulrika, Luleå
CHAMPIONKLASS
14 C.I.B. NORD UCH NORDIC CH RLD N SE JV-18 SE V-19 Kinterra Nils The Fairy
Boy SE21081/2018 FÖDD 2017-09-06, E. BY CH RU CH DE CH Kinterra Eremey
Gift For Soul , U. RU CH Kinterra Etual , Uppf Lyubimova N V, Ryssland , Ägare Varg
Anneli, Skellefteå
TIKAR UNGHUNDSKLASS
15 Mc Madness Natashas Nocturne SE65001/2020 FÖDD 2020-11-15 01:00:00, E.
SE JV-18 SE V-19 C.I.B. NORDIC CH NORD UCH RLD N Kinterra Nils The Fairy
Boy , U. C.I.B. NORD UCH Mc Madness Zweet Zolid Zilver , Uppf Gellerstedt Kristina,
Hortlax , Ägare Gellerstedt Kristina, Hortlax

8

ÖPPEN KLASS
16 Blue Foundation Pinkie Pie SE52182/2016 FÖDD 2016-08-29, E. NORD VV-19
NORD V-14-19 SE V-14-15-17-18 C.I.B. & NORD UCH US CH WW-14 NORD V-14
SE V-14-15 SE V-17 SE V-17-18 Ashcroft Wedding Singer , U. SE UCH Notice Kick
Some Ass , Uppf Olsson Josefine, Skellefteå , Ägare Olsson Josefine, Skellefteå
17 Mc Madness Magic Myself SE35592/2019 FÖDD 2019-05-13, E. C.I.B. NORD UCH
Galactic Defender Xtrim , U. C.I.B. NORD UCH Mc Madness Zweet Zolid Zilver , Uppf
Gellerstedt Kristina, Hortlax , Ägare Mangi Yana, Kiruna
18 Notice Spoiled Rotten SE22701/2020 FÖDD 2020-03-07, E. C.I.B. NORD UCH
Yildiz Just In Time , U. SE UCH FI UCH Ashcroft Notice My Awesomeness , Uppf
Odehag Ninna, Surahammar , Ägare Varg Anneli, Skellefteå

CHAMPIONKLASS
19 FI UCH NORD UCH SE UCH Ester SE52791/2016 FÖDD 2016-10-01, E. SE UCH
Mc Madness Zing A Zong , U. NORD VV-19 C.I.B. NORD UCH Galactic Defender
Carry On , Uppf Lindström Linda, Gällivare , Ägare Lindström Linda, Gällivare
VETERANKLASS
20 Notice Cover Girl SE17175/2013 FÖDD 2013-01-22, E. SE UCH US CH
Trevelyan’s Quiet Playing Games , U. NORD V-10 SE V-10 C.I.B. FI UCH NORD
UCH US CH Toolbox Holly Hill , Uppf Odehag Ninna, Odehag Agneta, Surahammar ,
Ägare Mangi Yana, Kiruna
21 SE UCH Notice Kick Some Ass SE20227/2010 FÖDD 2010-02-17, E. SE VV-16-
17-18-19 NORD V-10 SE V-08 C.I.B. & NORD UCH US CH SE VV-15 SE VV-16-17
Isotop’s Sprite , U. SE UCH US CH Castle Rock’s Liberty Belle , Uppf Odehag Ninna,
Odehag Agneta, Surahammar , Ägare Olsson Josefine, Skellefteå
STRÄVHÅRIG FOXTERRIER
FOX TERRIER, WIRE
TIKAR JUNIORKLASS
22 North Fox’s Going With Hope SE40490/2021 FÖDD 2021-05-07, E. SE&DK UCH
NO UCH FI UCH US CH EUW-19 NORD V-19 Louline Repercussion At Random , U.
SE UCH FI UCH North Fox’s Mollie Mcguire , Uppf Hansson Berit, Luleå , Ägare
Hansson Berit, Luleå

ÖPPEN KLASS
23 NORD JV-19 North Fox’s Going With Grace SE21066/2019 FÖDD 2019-02-26, E.
SE UCH FI UCH Crowfox Top Gun , U. SE UCH FI UCH North Fox’s Mollie Mcguire ,
Uppf Hansson Berit, Luleå , Ägare Hansson Berit, Luleå

9
IRISH GLEN OF IMAAL TERRIER
IRISH GLEN OF IMAAL TERRIER
HANAR VALPKLASS
24 Overijse One And Only SE12054/2022 FÖDD 2021-12-30, E. SE UCH DK UCH
Gleann Lazybone Luke , U. SE UCH Gleann Nice Midsummer Aurora , Uppf Williams
Suzanne, Örnsköldsvik , Ägare Williams Suzanne, Örnsköldsvik
TIKAR
25 Overijse One Crazy Summer SE12060/2022 FÖDD 2021-12-30, E. SE UCH DK
UCH Gleann Lazybone Luke , U. SE UCH Gleann Nice Midsummer Aurora , Uppf
Williams Suzanne, Örnsköldsvik , Ägare Williams Suzanne, Örnsköldsvik
UNGHUNDSKLASS
26 Mac Nally’s Joy-Réitlín SE13021/2021 FÖDD 2020-12-08, E. Adair , U. SE UCH SE
JV-14 Mac Nally’s Gracie , Uppf Gustafsson Bergmark Ulrika, Umeå , Ägare
Gustafsson Bergmark Ulrika, Umeå

CHAMPIONKLASS
27 SE UCH Gleann Nice Midsummer Aurora SE52995/2019 FÖDD 2019-06-24, E. SE
UCH DK UCH FI UCH NORD V-12 Abberann Fagan , U. C.I.B. SE UCH NO UCH FI
UCH Astoreen , Uppf Assinen Tiina, Finland , Ägare Williams Suzanne, Örnsköldsvik
KERRY BLUE TERRIER
KERRY BLUE TERRIER
HANAR JUNIORKLASS
28 Yvenus Katmandu SE50290/2021 FÖDD 2021-07-01, E. SE UCH NORD JV-19
Rollick’s Champagne On Ice , U. SE UCH Blue Line Family Capella , Uppf Alpheim
Ylva, Helsingborg , Ägare Norén Israelsson Karin, Byske

ÖPPEN KLASS
29 Dungarees Working Class Hero SE33818/2019 FÖDD 2019-05-13, E. US CH
Wildside’s Long Tale , U. C.I.B. SE UCH NORD UCH Shyloch Tango , Uppf Pålsson
Lena, Pålsson Stig, Huddungeby , Ägare Mosesson Katarina, Luleå
CHAMPIONKLASS
30 NO U(D)CH NO UCH SE UCH Dungarees You Never Can Tell SE33819/2019
FÖDD 2019-05-13, E. US CH Wildside’s Long Tale , U. C.I.B. SE UCH NORD UCH
Shyloch Tango , Uppf Pålsson Lena, Pålsson Stig, Huddungeby , Ägare Pålsson
Lena, Östhammar
31 NORD JV-19 SE UCH Rollick’s Champagne On Ice SE17084/2019 FÖDD 2019-
01-26, E. PR CH SE UCH FI UCH INT UCH ES CH US CH Opus de Chapeau Terrier
, U. C.I.B. NORD UCH SE JV-16 NO V-18 SE V-19 NORD V-19 Rollick’s Skylark ,
Uppf Mellin Charlotta, Wester Anna, Nyköping , Ägare Muntlin Åsa, Uppsala

10

TIKAR
32 NO U(D)CH NO UCH SE UCH Dungarees Twistn’ Patricia SE33821/2019 FÖDD
2019-05-13, E. US CH Wildside’s Long Tale , U. C.I.B. SE UCH NORD UCH Shyloch
Tango , Uppf Pålsson Lena, Pålsson Stig, Huddungeby , Ägare Pålsson Lena,
Östhammar
MANCHESTERTERRIER
MANCHESTER TERRIER
TIKAR VALPKLASS
33 Veritas Aequitas Hoity-Toity SE12150/2022 FÖDD 2021-12-07, E. SE UCH NO
UCH NO V-12 NO JV-12 Smalltall’s Direct Hit , U. SE UCH NO UCH FI UCH AU CH
Windypark Itchy Me , Uppf Andersson Jennie, Sigtuna , Ägare Eriksson Annika,
Värmdö

JUNIORKLASS
34 Magicus Silvestris Juliette Snowfly SE26950/2022 FÖDD 2021-09-17, E. C.I.B.
SE UCH DK UCH NO UCH NO JV-16 NORDIC CH Black Amics Baskerville Othello ,
U. C.I.B. SE UCH DK UCH NO UCH NORDIC CH NO V-19 Ophelia Sylvestris , Uppf
Sandemose Anja Viker, Norge , Ägare Hjort Ann, Luleå
NORFOLKTERRIER
NORFOLK TERRIER
TIKAR VALPKLASS
35 Jiffy Golden Tinsel SE72050/2021 FÖDD 2021-12-25, E. Stummelbols Freddie , U.
Jiffy Golden Dusk , Uppf Ericsson Heléne, Åkersberga , Ägare Wehinger Redlund
Annica, Eskilstuna
HANAR JUNIORKLASS
36 Lantlollans Storm Has Got Power SE33004/2021 FÖDD 2021-04-04 01:00:00, E.
Lantlollans Prince Of Storm , U. Lantlollans Kiss Comes With Power , Uppf
Johansson Boel, Johansson Lars, Aspabruk , Ägare Hjalmarsson Berith, Luleå
TIKAR
37 SE VCH Catastrofe’s Cafe Bonbon SE58502/2021 FÖDD 2021-05-17, E. SE UCH
FI UCH NORD V-13 FI V-13 Jaeva To Be Frank , U. Catastrofe’s Gold Caramel , Uppf
Selen Stina, Finland , Ägare Wehinger Redlund Annica, Eskilstuna
ÖPPEN KLASS
38 SE JV-19 Lagoms Helle SE41678/2018 FÖDD 2018-05-30, E. C.I.B. NORD UCH
Watercroft Coin A Phrase , U. Heinie’s Black Edition , Uppf Jensen Susanne, Luleå ,
Ägare Lind Elisabeth, Luleå

11
PARSON RUSSELL TERRIER
PARSON RUSSELL TERRIER
HANAR VALPKLASS
39 Fröken Fräkens Phovel Rhammel SE66847/2021 FÖDD 2021-11-08, E. Fröken
Fräkens Linuz På Linjen , U. Tocanias F Fröken Janine , Uppf Karlsson Anne, Piteå ,
Ägare Kokko Maria, Luleå

JUNIORKLASS
40 Fröken Fräkens Check Point Örje SE26503/2021 FÖDD 2021-04-08, E. GI CH NO
UCH NO V-18 NORD V-18 Foxthorn Huron At Ratscallion , U. NORDIC CH C.I.B.
NORD UCH NO V-17 Fröken Fräkens Ingha Ghill , Uppf Karlsson Anne, Piteå , Ägare
Karlsson Anne, Piteå
TIKAR BRUKS / JAKTKLASS
41 J Citrus SE13742/2019 FÖDD 2018-11-01, E. SE UCH FI UCH Repoketun Enrico ,
U. J Radagast Lady Of The Wood , Uppf Liimatainen Christer, Idkerberget , Ägare
Lidén Edvin, Kalix

ÖPPEN KLASS
42 Fröken Fräkens Norma Sjhöholm SE41821/2020 FÖDD 2020-07-14, E. C.I.B. SE
UCH NO UCH FI UCH FI J(G)CH NORDIC CH Fröken Fräkens Arne Forfang , U.
NORDIC CH C.I.B. NORD UCH NO V-17 Fröken Fräkens Ingha Ghill , Uppf Karlsson
Anne, Piteå , Ägare Karlsson Anne, Piteå (Specialtecken: C)
SILKY TERRIER
AUSTRALIAN SILKY TERRIER
TIKAR VALPKLASS
43 Shepherds Pride Chimay SE15183/2022 FÖDD 2022-01-03, E. SE UCH FI UCH
Biley’s O’Rundas The Bountyhunter , U. Biley’s Urulu Barrginj , Uppf Lindström Nina,
Altersbruk , Ägare Lindström Nina, Altersbruk
HANAR ÖPPEN KLASS
44 Shepherds Pride Benriach SE34616/2020 FÖDD 2020-05-09, E. SE UCH FI UCH
Biley’s O’Rundas The Bountyhunter , U. Biley’s Urulu Barrginj , Uppf Lindström Nina,
Altersbruk , Ägare Lindström Nina, Altersbruk
TIKAR UNGHUNDSKLASS
45 Lhagalore Shine A Light SE64358/2020 FÖDD 2020-12-03, E. Curiosity Simply A
Stunner , U. NORD JV-19 SE UCH Lhagalore Motion Of Silk , Uppf Halonen Jiri,
Sköld Christian, Spånga , Ägare Rundgren Merja, Kalix
46 Silky Bel Air’s Happy Little Tail SE23676/2021 FÖDD 2020-12-27, E. NO UCH US
CH Lamplighter Bendlill Heads Or Tail , U. C.I.B. SE UCH DK UCH NO UCH NORD
V-18 WW-18 Silky Bel Air’ ́s Dancing In The Dark , Uppf Waerdahl Lill Karin, Norge ,
Ägare Asplund Tove, Stugun

12

ÖPPEN KLASS
47 Drömtorpet’s Ally Who Loves Candy SE29192/2019 FÖDD 2019-05-01, E. SE
UCH DK UCH Silkiblue’s Candy King , U. BG CH C.I.B. NORD UCH Biley’s Zpiffy
Zheila , Uppf Asplund Tove, Hagström Anders,, Hagström Sofi, Stugun , Ägare
Asplund Tove, Stugun (Specialtecken: C)
SKOTSK TERRIER
SCOTTISH TERRIER
TIKAR UNGHUNDSKLASS
48 Raglan Raspberry Treat SE14957/2021 FÖDD 2020-12-04 01:00:00, E. SE UCH
Marland Nero Wolfe , U. Raglan Raspberry , Uppf Eriksson Dan, Enköping , Ägare
Ericsson Dan, Enköping
WEST HIGHLAND WHITE TERRIER
WEST HIGHLAND WHITE TERRIER
HANAR CHAMPIONKLASS
49 Alppilaakson Happy Boy Born In Lock FI36457/20 FÖDD 2020-05-28, E. SE UCH
FI UCH Hopecharm Bright Star , U. FI UCH SE UCH Alppilaakson Highland Harriet ,
Uppf Mämmelä Irja, Finland , Ägare Kehusmaa/mämmelä, Finland (Specialtecken:
C)
TIKAR ÖPPEN KLASS
50 Alppilaakson Queen Of Hearts FI35000/19 FÖDD 2019-05-26, E. EE CH C.I.B. FI
UCH HU CH White Villan Ace Of Hearts , U. FI UCH Alppilaakson Last Call To Paris ,
Uppf Mämmelä Irja, Finland , Ägare Kehusmaa/mämmelä, Finland
CHAMPIONKLASS
51 Alppilaakson Sweet Girl Born In Loc FI36458/20 FÖDD 2020-05-28, E. SE UCH FI
UCH Hopecharm Bright Star , U. FI UCH SE UCH Alppilaakson Highland Harriet ,
Uppf Mämmelä Irja, Finland , Ägare Kehusmaa/mämmelä, Finland (Specialtecken:
C)
JACK RUSSELL TERRIER
JACK RUSSELL TERRIER
TIKAR VALPKLASS I
52 Barcoon’s Jr Supreme Dream FI17546/22 FÖDD 2022-01-28, E. Sadan Salaman
Dream Little Dream , U. Sadan Salaman Special Soul , Uppf Mäkelä Jan, Finland ,
Ägare Minna Salmi, Kemi, Finland
53 Norrstjärnans Mizz Irran SE19368/2022 FÖDD 2022-02-21, E. SE UCH FI UCH
Hunter Hawk Wonderfull Sea , U. Red Iron’s Rosie Cotton , Uppf Andersson Evalena,
Karlsborgsverken , Ägare Andersson Evalena, Karlsborgsverken

13

HANAR JUNIORKLASS
54 Quai’s True Happiness SE51825/2021 FÖDD 2021-06-21, E. Quai’s Live And Let
Die , U. Quai’s Hallelujah Moment , Uppf Rönnbäck Mathias, Rönnbäck Emelie, Umeå
, Ägare Lindström Eva, Rönnbäck Emelie, Skellefteå

UNGHUNDSKLASS
55 Norrstjärnans Ålexx SE49253/2020 FÖDD 2020-07-24, E. RLD N Sturkgårdens
Curt , U. Norrstjärnans Qrozza , Uppf Andersson Eva Lena, Karlsborgsverken , Ägare
Lundmark Evy, Luleå

ÖPPEN KLASS
56 Quai’s Live And Let Die SE54075/2019 FÖDD 2019-09-17 01:00:00, E. SE UCH FI
UCH Whistlewood’s I Can Make It , U. Quai’s Bring It On , Uppf Rönnbäck Mathias,
Rönnbäck Emelie, Umeå , Ägare Rönnbäck Emelie, Umeå
57 Quai’s Patch SE43192/2020 FÖDD 2020-06-13, E. SE VCH Suspecial’s I Made It ,
U. Quai’s Only For You , Uppf Rönnbäck Mathias, Rönnbäck Emelie, Umeå , Ägare
Lindström Eva, Rönnbäck Emelie, Skellefteå
58 Rosenrussell’s Ice Bug SE33317/2019 FÖDD 2019-05-21, E. SE UCH FI UCH SE
VCH Norrstjärnans Kirre , U. SE UCH Rosenrussell’s Disco Inferno , Uppf Rosén
Susanne, Luleå , Ägare Rosén Susanne, Luleå
59 Rosenrussell’s Lord Granit SE29070/2018 FÖDD 2018-04-17, E. C.I.B. SE UCH
NO UCH FI UCH Top Fuel’s Wittelsbach , U. Rosenrussell’s Elsa , Uppf Rosén
Susanne, Luleå , Ägare Rosén Susanne, Luleå
60 Sadan Salaman Dream Little Dream FI28051/18 FÖDD 2018-04-08, E. LV CH LT
CH EE CH SE UCH FI UCH Sarotiinan Athos , U. Kawamos Blue Hunters Justitia ,
Uppf Pelander Minna, Finland , Ägare Minna Salmi, Kemi, Finland
61 Top Fuel’s Kasatonov SE37127/2019 FÖDD 2019-05-16, E. Knötteliten’s Tnt
Pentritt , U. SE VCH SE UCH NO UCH FI UCH Top Fuel’s Graff Pink , Uppf
Sundström Anna, Älvsbyn , Ägare Vikström Malin, Luleå

CHAMPIONKLASS
62 FI UCH Kisentel’s Morris Brown SE29061/2022 FÖDD 2019-07-21, E. LT CH SE
UCH FI UCH Lovely-Orange Indiana Jones , U. FI UCH FI JV-17 Tsarodej Miss
Jackson , Uppf Renell Nora Marianne, Finland , Ägare Andersson Evalena,
Karlsborgsverken (Specialtecken: C)
63 DK UCH FI UCH NO UCH SE UCH Quai’s Don’t Stop Me Now SE57380/2017
FÖDD 2017-10-21, E. Quai’s Undercover Agent , U. Quai’s Tiddelipom , Uppf
Rönnbäck Mathias, Rönnbäck Emelie, Umeå , Ägare Lindström Eva, Skellefteå
TIKAR JUNIORKLASS
64 Quai’s Tears Of Happiness SE51827/2021 FÖDD 2021-06-21, E. Quai’s Live And
Let Die , U. Quai’s Hallelujah Moment , Uppf Rönnbäck Mathias, Rönnbäck Emelie,
Umeå , Ägare Lindström Eva, Skellefteå

14

UNGHUNDSKLASS
65 Norrstjärnans Bixxi SE12711/2021 FÖDD 2020-12-16, E. L’Etoile Ju Incroyable
Succes , U. SE UCH FI UCH Norrstjärnans Indra , Uppf Andersson Evalena,
Karlsborgsverken , Ägare Andersson Evalena, Karlsborgsverken
66 Quai’s Queen Of Hearts SE62889/2020 FÖDD 2020-10-25 01:00:00, E. SE VCH
Lovely-Orange Nimble Run , U. Quai’s Bring It On , Uppf Rönnbäck Mathias,
Rönnbäck Emelie, Umeå , Ägare Rönnbäck Emelie, Umeå
67 Sadan Salaman Burst Of Happiness FI10117/21 FÖDD 2020-11-15, E. Ballyhoo
Jack’s Jugi , U. Sadan Salaman Soul Deep , Uppf Pelander Minna, Fi-Kemi , Ägare
Minna Salmi, Kemi, Finland

ÖPPEN KLASS
68 Norrstjärnans Äventyr SE50008/2020 FÖDD 2020-08-01, E. Vitsuddens Stampe ,
U. Mörtarös Brumma , Uppf Andersson Eva Lena, Karlsborgsverken , Ägare
Andersson Evalena, Karlsborgsverken
69 Quai’s Bring It On SE29928/2017 FÖDD 2017-04-04, E. SE UCH Quai’s Rocket Lad
, U. Nado Shiz’s Kiri Te Kanawa’Tat , Uppf Rönnbäck Mathias, Rönnbäck Emelie,
Umeå , Ägare Roshed Elin, Umeå
70 Rosenrussell’s Isabella Of Sweden SE33318/2019 FÖDD 2019-05-21, E. SE UCH
FI UCH SE VCH Norrstjärnans Kirre , U. SE UCH Rosenrussell’s Disco Inferno , Uppf
Rosén Susanne, Luleå , Ägare Rosén Susanne, Luleå
71 Rosenrussell’s Lady Godiva SE29068/2018 FÖDD 2018-04-17, E. C.I.B. SE UCH
NO UCH FI UCH Top Fuel’s Wittelsbach , U. Rosenrussell’s Elsa , Uppf Rosén
Susanne, Luleå , Ägare Rosén Susanne, Luleå
72 Sadan Salaman Special Soul FI42128/17 FÖDD 2017-07-14, E. J SE UCH FI UCH
Zoli-Dares Dazzling Daffodil , U. Sadan Salaman Soul Deep , Uppf Pelander Minna,
Finland , Ägare Minna Salmi, Kemi, Finland
73 Saltisgårdens Ciara SE18891/2020 FÖDD 2020-02-04, E. US CH Kanix Don
Domingo , U. Saltisgårdens Highland Fling , Uppf Saltzman Ingrid, Hasslarp , Ägare
Sundström Anna, Älvsbyn

VETERANKLASS
74 Sadan Salaman Soul Deep FI44254/13 FÖDD 2013-07-22, E. Raaw Head Hunter ,
U. Rapunzellin Diamonds Are Forever , Uppf Pelander Minna, Finland , Ägare Minna
Salmi, Kemi, Finland

UPPFÖDARKLASS

UPPFÖDARE: Rosén Susanne, Luleå, Kennel Rosenrussell’S
TÄVLAR MED: 58 59 70 71
UPPFÖDARE: Rönnbäck Mathias, Rönnbäck Emelie, Umeå, Kennel Quai’S
TÄVLAR MED: 54 56 57 63 64 66 69

15
R I N G 2
DOMARE: CEDERLÖF PATRIK

BULLTERRIER
BULL TERRIER, STANDARD
TIKAR JUNIORKLASS
75 The Kiss Ex Se Natus SE50955/2021 FÖDD 2021-03-10, E. MT CH PL CH Prince
Charming Ex Se Natus , U. Quest Hot Potatoe , Uppf Niewiarowska A, Polen , Ägare
Brännström Sofia, Boden

UNGHUNDSKLASS
76 D-City True Magic SE50954/2021 FÖDD 2021-01-14, E. Rebelside Don’t Stop Me
Now , U. D-City Eternal Love , Uppf Nagy János, Ungern , Ägare Brännström Sofia,
Boden

VETERANKLASS
77 C.I.B. FI UCH NO UCH NORD JV-13 SE UCH Bonecrusher Inch By Inch
SE12170/2013 FÖDD 2012-11-10, E. C.I.B. NORD UCH FI V-11 NORD V-13 Heavy
Bull’s Irish Black And Tan , U. FI&EE CH LT CH FI JV-05 C.I.B. SE UCH RU CH
Bonecrusher Almost Angel , Uppf Hyvärinen Jari, Finland , Ägare Brännström Sofia,
Boden
IRISH SOFTCOATED WHEATEN TERRIER
IRISH SOFTCOATED WHEATEN TERRIER
HANAR JUNIORKLASS
78 Nokki’s Christmas Jingle Bell SE21243/2021 FÖDD 2021-02-25, E. SE UCH
Guldkvistens Pondus Big Love , U. SE UCH Guldkvistens Sailer Moon , Uppf
Kallioniemi Larsson Lena, Burträsk , Ägare Larsson Lena, Gustafsson Fredrik,
Burträsk
79 Soft Goulds Magic Brand New Star SE52686/2021 FÖDD 2021-07-24, E. SE UCH
NO UCH Furutun Preciouz Pozeidon af PH , U. Soft Goulds Sweet Zaraha , Uppf
Zidoli Ingela, Bäckström Zidohli Thérese, Sunne , Ägare Bäckström Zidoli Thérese,
Ursviken
80 Soft Goulds Magic Colors Of Love SE58078/2021 FÖDD 2021-08-19, E. C.I.B. SE
UCH Modny Style Loverboy At Seamrog , U. SE UCH RLD N Soft Goulds Sweet Zola
, Uppf Zidoli Ingela, Bäckström Zidohli Thérese, Sunne , Ägare Bäckström Zidoli
Thérese, Ursviken

ÖPPEN KLASS
81 Bella Cosa Tigereye SE31351/2020 FÖDD 2020-05-06, E. NORD UCH RLD N RLD
F AGHD I Bella Cosa Paint Like Picasso , U. Vehnäpellon Ikuinen Timantti , Uppf
Jakobsson Haglund Lena, Umeå , Ägare Markström Kerstin, Piteå

16

82 Cameron The Irishman SE25615/2019 FÖDD 2019-03-09, E. C.I.B. LV CH SE UCH
DK UCH FI UCH Hübinettans Bishop Of Llandaft , U. SE UCH Cameron Killala , Uppf
Hulthén Helén, Sala , Ägare Carnudd Bo, Luleå
83 Dog Rose Gold Orlando SE26273/2018 FÖDD 2018-04-28, E. Dog Rose Gold
Lykkefund , U. Dog Rose Gold Magnifica , Uppf Hägglund Lillemor, Kåge , Ägare
Hägglund Lillemor, Kåge
84 Guldkvistens Urquhart SE19943/2019 FÖDD 2019-03-03, E. SE VCH FR&PL CH
ME CH C.I.B. DE&VDH CH SE&DK&FI&NO UCH Wheaten Island’s Tricky Antero , U.
RLD N RLD F RLD A SE RALLYCH Guldkvistens Ronja Rövardott , Uppf Markström
Susanne, Lindberg Emelie, Skellefteå , Ägare Aspviken Per, Luleå
85 Nokki’s Brilliant Star Alioth SE55020/2019 FÖDD 2019-10-11, E. LV CH LT CH EE
CH C.I.B. NORD UCH RLD N von Jungfruborg Cameron , U. SE UCH Guldkvistens
Sailer Moon , Uppf Kallioniemi Larsson Lena, Burträsk , Ägare Larsson Lena,
Burträsk
86 Rocky-Child’s Awaited Wincent SE35567/2020 FÖDD 2020-06-03, E. LT&LV CH
C.I.B. & NORD UCH EE CH SE UCH RU CH FI JV-15 Venita’s Jogesh , U. Now I
Love You First Fromkizzyspara , Uppf Holmgren Kerstin, Hassela , Ägare Nilsson
Gunnel, Alby

CHAMPIONKLASS
87 DK UCH FI UCH NO UCH RLD N SE U(D)CH SE UCH SE VCH Fyra Tassar’s
Fair’n Square SE24860/2017 FÖDD 2017-03-20, E. C.I.B. DE&VDH CH NORD
UCH NORD V-16 EUW-16 DK V-16 Extra’s Esquire , U. Fyra Tassar’s Fair Dinkum ,
Uppf Nilsson Ann-Christin, Nilsson Thomas, Lindome , Ägare Hermansson Lena,
Göteborg

VETERANKLASS
88 SE UCH Guldkvistens Pondus Big Love SE26963/2013 FÖDD 2013-03-21, E. DK
V-10 DK UCH Hopla Big Foot Bobo , U. Ambush Wrapped With Love , Uppf
Markström Susanne, Lindberg Emelie, Skellefteå , Ägare Markström Susanne,
Skellefteå
89 Nowahill’s New Horizon SE12043/2014 FÖDD 2013-12-07, E. C.I.B. NO UCH
NORD UCH CA CH RLD N SE VV-16 Seamrog No More Rock’N’Roll , U. Nowahill’s
Irish Elegans , Uppf Sångberg Vivi, Örnsköldsvik , Ägare Persson Monica, Skellefteå
(Specialtecken: C)
TIKAR JUNIORKLASS
90 Goforit Uptown Girl SE61899/2021 FÖDD 2021-09-05, E. Allaflox Mustrum Ridcully
, U. NO UCH Goforit Pin Up , Uppf Lundell Åsa, Lundsbrunn , Ägare Axelson Larsson
Lena, Södertälje
91 Nokki’s Christmas Holly SE21245/2021 FÖDD 2021-02-25, E. SE UCH
Guldkvistens Pondus Big Love , U. SE UCH Guldkvistens Sailer Moon , Uppf
Kallioniemi Larsson Lena, Burträsk , Ägare Larsson Lena, Burträsk

17

92 Soft Goulds Magic Charming Angel SE58080/2021 FÖDD 2021-08-19, E. C.I.B.
SE UCH Modny Style Loverboy At Seamrog , U. SE UCH RLD N Soft Goulds Sweet
Zola , Uppf Zidoli Ingela, Bäckström Zidohli Thérese, Sunne , Ägare Bäckström Zidoli
Thérese, Ursviken

ÖPPEN KLASS
93 Dog Rose Gold Neuilly SE25255/2017 FÖDD 2017-04-21, E. C.I.B. LV CH SE UCH
DK UCH FI UCH Hübinettans Bishop Of Llandaft , U. Hübinettans Rapunzel , Uppf
Hägglund Lillemor, Kåge , Ägare Hägglund Lillemor, Kåge
94 RLD F RLD N Dog Rose Gold Poppy SE15549/2019 FÖDD 2019-02-08, E. C.I.B.
EE CH SE UCH NO UCH FI UCH SE JV-16 Hübinettans Dodge Custom Royal , U.
Dog Rose Gold Magnifica , Uppf Hägglund Lillemor, Kåge , Ägare Hägglund Lillemor,
Kåge
95 Furutun The Treazure Tezzla SE29756/2019 FÖDD 2019-04-11, E. SE VCH SE
UCH DK UCH Buckwheat Marlon Brando , U. SE UCH Furutun Karizma Of Kazzie ,
Uppf Nordanfjäll Mariann, Krokom , Ägare Melander Nilsson Kristina, Kramfors
96 Goforit Night Flight SE40815/2016 FÖDD 2016-07-01, E. SE UCH DK UCH Villa
Rosas Slaney H O S , U. Goforit Holly Hunter , Uppf Lundell Åsa, Lundsbrunn , Ägare
Aspviken Per, Luleå
97 RLD A RLD F RLD N SE RALLYCH Guldkvistens Ronja Rövardott SE12577/2016
FÖDD 2015-12-18, E. C.I.B. NORD UCH Teddydog’s Because I’m Special , U. LPI
LPII SE VCH RLD N&F&A&M LPI LPII RLD M RLD N&F&A AGHD I SE RALLYCH
Guldkvistens Katitzi Of King , Uppf Markström Susanne, Lindberg Emelie, Skellefteå ,
Ägare Markström Susanne, Skellefteå
98 Guldkvistens Unicorn SE19945/2019 FÖDD 2019-03-03, E. SE VCH FR&PL CH
ME CH C.I.B. DE&VDH CH SE&DK&FI&NO UCH Wheaten Island’s Tricky Antero , U.
RLD N RLD F RLD A SE RALLYCH Guldkvistens Ronja Rövardott , Uppf Markström
Susanne, Lindberg Emelie, Skellefteå , Ägare Markström Susanne, Skellefteå
99 RLD N Guldkvistens Unique SE19946/2019 FÖDD 2019-03-03, E. SE VCH FR&PL
CH ME CH C.I.B. DE&VDH CH SE&DK&FI&NO UCH Wheaten Island’s Tricky Antero
, U. RLD N RLD F RLD A SE RALLYCH Guldkvistens Ronja Rövardott , Uppf
Markström Susanne, Lindberg Emelie, Skellefteå , Ägare Markström Susanne,
Skellefteå
100 Nokki’s Brilliant Star Mirach SE55022/2019 FÖDD 2019-10-11, E. LV CH LT CH
EE CH C.I.B. NORD UCH RLD N von Jungfruborg Cameron , U. SE UCH
Guldkvistens Sailer Moon , Uppf Kallioniemi Larsson Lena, Burträsk , Ägare Larsson
Lena, Burträsk
101 Wheatma’s A Thousand More Fools SE14984/2020 FÖDD 2020-02-01, E. SE
UCH Bon Aquarel Sheer Heart Attack , U. Goforit Night Flight , Uppf Aspviken Per,
Aspviken Michaela, Luleå , Ägare Aspviken Per, Luleå

CHAMPIONKLASS
102 SE UCH Guldkvistens Sailer Moon SE22424/2016 FÖDD 2016-02-29, E. SE UCH
NO UCH FI UCH Terracorsos Finer Than Fabio , U. Guldkvistens Lilo , Uppf
Markström Susanne, Lindberg Emelie, Skellefteå , Ägare Larsson Lena, Burträsk

18

103 RLD N SE UCH Soft Goulds Sweet Zola SE22515/2016 FÖDD 2016-03-19, E.
Mebaroses Bacchus , U. SE UCH RLD N Soft Goulds Sweet Winter Queen , Uppf
Zidoli Ingela, Bäckström Zidohli Thérese, Sunne , Ägare Bäckström Zidoli Thérese,
Ursviken

VETERANKLASS
104 AGHD I LPI LPI LPII LPII RLD M RLD N&F&A RLD N&F&A&M SE RALLYCH SE
VCH Guldkvistens Katitzi Of King SE13204/2011 FÖDD 2010-12-15, E. Whilizias
King Of The Road , U. LPI RLD N RLD F Guldkvistens Elaiza , Uppf Markström
Susanne, Lindberg Emelie, Skellefteå , Ägare Markström Susanne, Skellefteå
AVELSKLASS
102 SE UCH Guldkvistens Sailer Moon SE22424/2016 FÖDD 2016-02-29, E. SE UCH
NO UCH FI UCH Terracorsos Finer Than Fabio , U. Guldkvistens Lilo , Uppf
Markström Susanne, Lindberg Emelie, Skellefteå , Ägare Larsson Lena, Burträsk
KAN TÄVLA MED: 78 85 91 100

UPPFÖDARKLASS
UPPFÖDARE: Markström Susanne, Lindberg Emelie, Skellefteå, Kennel
Guldkvistens
TÄVLAR MED: 84 88 97 98 99 102 104
UPPFÖDARE: Zidoli Ingela, Bäckström Zidoli Thérese, Sunne, Kennel Soft Goulds
TÄVLAR MED: 79 80 92 103
UPPFÖDARE: Larsson Lena, Burträsk, Kennel Nokki’S
TÄVLAR MED: 78 85 91 100
STAFFORDSHIRE BULLTERRIER
STAFFORDSHIRE BULL TERRIER
HANAR JUNIORKLASS
105 Emmerdale’s Quality Of Life SE50932/2021 FÖDD 2021-06-24, E. SE UCH Delta
Deka Da Vinci’s Art Code , U. Earthquake Staffs Vanilla , Uppf Östman Ulla-Britt,
Östman Susanne, Sävar , Ägare Östman Ulla-Britt, Sävar
106 Famula Bull Morfeus SE68656/2021 FÖDD 2021-05-23, E. EE CH C.I.B. DK UCH
Sant Fost Solo Poker , U. Maxstaffy Movie Star , Uppf Famulari Vincenzo, Italien ,
Ägare Wennberg Paulina, Kiruna
107 Redvilla’s Bulls Eye SE21289/2021 FÖDD 2021-02-13 01:00:00, E. Tyrara’s
Snowflake’s King Of Hearts , U. Redvilla’s Xmas Dove , Uppf Johansson Johanna,
Bäck Jörgen, Roknäs , Ägare Stenberg Sara, Kiruna

UNGHUNDSKLASS
108 RLD A RLD F RLD N SE VCH Stavenstaff’s Veni Vidi Vici SE39265/2021 FÖDD
2021-01-19 01:00:00, E. Ghost Whisper , U. Stavenstaff’s Om Mani Padme Hum ,
Uppf Berger Camilla, Norge , Ägare Törnlund Maria, Kusmark

19

ÖPPEN KLASS
109 Devikanska Last Word SE41092/2020 FÖDD 2020-06-11, E. Tyrara’s Snowflake’s
King Of Hearts , U. Devikanska Bellini Made Ofsupernova , Uppf Härdin Erica,
Härnösand , Ägare Holmström Julia, Luleå
110 Emmerdale’s Fudge Brownie SE15542/2016 FÖDD 2016-01-13, E. SE UCH FI
UCH Emmerdale’s Bartholomeus , U. SE UCH Emmerdale’s Zoey Wagtail , Uppf
Östman Ulla-Britt, Östman Susanne, Sävar , Ägare Östman Susanne, Sävar
(Specialtecken: C)
111 Joy Staff Black Rock SE21568/2019 FÖDD 2019-03-13, E. Tyrara’s Snowflake’s
Nordic Crystal , U. NORD UCH Joy Staff Magic Angel Of Mercy , Uppf Karlsson
Maria, Älvsbyn , Ägare Karlsson Maria, Älvsbyn
112 Matheriz Incredible Impact SE29381/2018 FÖDD 2018-04-03, E. SE UCH NORD
UCH Devils And Fairies Son Of Hurricane , U. SE VCH RLD N NW 1 SE UCH RLD F
Matheriz Collecting Coins , Uppf Törnlund Maria, Kusmark , Ägare Hellström
Johanna, Älvsbyn
113 RLD N SE VCH Matheriz Nothing Compares To You SE60464/2019 FÖDD 2019-
11-19 01:00:00, E. Matheriz Handsome Hero , U. RLD N RLD F SE VCH Matheriz
Fantastic Feeling , Uppf Törnlund Maria, Kusmark , Ägare Törnlund Maria, Kusmark
114 Matheriz Patient Love SE38267/2020 FÖDD 2020-05-03, E. SE VCH RLD N
Matheriz Harmonic Hurricane , U. SE VCH SE UCH RLD N&F&A&M AGHD I SE
RALLYCH Matheriz Upcoming Utility , Uppf Törnlund Maria, Kusmark , Ägare
Lundqvist Johannes, Sävar
115 Matheriz Perfect Illusion SE38268/2020 FÖDD 2020-05-03, E. SE VCH RLD N
Matheriz Harmonic Hurricane , U. SE VCH SE UCH RLD N&F&A&M AGHD I SE
RALLYCH Matheriz Upcoming Utility , Uppf Törnlund Maria, Kusmark , Ägare
Andersson Ida, Umeå
116 Vackerbackens I’m Irresistible SE40598/2020 FÖDD 2020-05-23, E. Ozkagården’s
Falcon , U. Vackerbackens Ginger Ginny , Uppf Higberg Nina, Luleå , Ägare Larsjos
Hanna, Rosvik

VETERANKLASS
117 FI UCH SE UCH Emmerdale’s Bartholomeus SE15192/2014 FÖDD 2013-12-26, E.
NORD VV-19 NORD UCH SE V-13 NORD V-15 SE VV-19 C.I.B. Kronsäter’s Gigolo ,
U. Emmerdale’s Qompis , Uppf Östman Ulla-Britt, Östman Susanne, Sävar , Ägare
Östman Susanne, Sävar
118 DK UCH EE CH FI UCH LT CH NO UCH SE UCH Tyrara’s Snowflake’s Huge
Grizzly SE18730/2014 FÖDD 2014-01-23 01:00:00, E. Rowellstaff Mr Ferguson , U.
SE UCH FI UCH Tyrara’s Snowflake’s Lady Babs Didi , Uppf Jakobsson Charlott,
Nordmaling , Ägare Jakobsson Charlott, Nordmaling
TIKAR JUNIORKLASS
119 Bennstaff For Avicii SE44333/2021 FÖDD 2021-06-06, E. Ozkagården’s Falcon ,
U. Vackerbackens Hello Honey , Uppf Öström Josefine, Öjebyn , Ägare Öström
Josefine, Öjebyn

20

120 Bennstaff Gold Digger SE50414/2021 FÖDD 2021-06-16, E. Vackerbackens
Hooked On Him , U. Bennstaff Coco Chanel , Uppf Öström Josefine, Öjebyn , Ägare
Öström Josefine, Öjebyn
121 Matheriz Shes So Fine SE31169/2021 FÖDD 2021-04-04, E. SE VCH RLD N RLD
A RLD F Matheriz Keen Kryptonite , U. SE VCH RLD N RLD F RLD A Matheriz
Lovely Look , Uppf Törnlund Maria, Kusmark , Ägare Martin Vikberg Inger, Luleå
122 RLD N SE VCH Matheriz To Die For SE48955/2021 FÖDD 2021-06-19 01:00:00, E.
RLD N RLD F Desliver Soopyong Jirugi , U. RLD N RLD F RLD A NW 1 Matheriz
Kick-Ass Keeper , Uppf Törnlund Maria, Kusmark , Ägare Törnlund Maria, Kusmark
UNGHUNDSKLASS
123 Emmerdale’s Poetry In Motion SE53744/2020 FÖDD 2020-08-29, E. Funjoy’s
Flashy Lad , U. Emmerdale’s Hidden Fantasy , Uppf Östman Ulla-Britt, Östman
Susanne, Sävar , Ägare Karlsson Helena, Kåge

ÖPPEN KLASS
124 Bennstaff Drama Queen SE59083/2019 FÖDD 2019-11-03, E. Ozkagården’s
Falcon , U. Zeloqi’s Fancy , Uppf Öström Josefine, Öjebyn , Ägare Öström Josefine,
Öjebyn
125 Bennstaff Drive Me Crazy SE59084/2019 FÖDD 2019-11-03, E. Ozkagården’s
Falcon , U. Zeloqi’s Fancy , Uppf Öström Josefine, Öjebyn , Ägare Öström Josefine,
Öjebyn
126 Joy Staff Black Velvet SE21571/2019 FÖDD 2019-03-13, E. Tyrara’s Snowflake’s
Nordic Crystal , U. NORD UCH Joy Staff Magic Angel Of Mercy , Uppf Karlsson
Maria, Älvsbyn , Ägare Karlsson Maria, Älvsbyn
127 RLD F RLD N RLD N&F&A SE RALLYCH SE VCH Matheriz Killing Koncept
SE14241/2019 FÖDD 2018-12-25 01:00:00, E. SE VCH SL CH SE UCH Firecross
Amusing Sunrise , U. SE VCH SE UCH RLD N&F&A&M AGHD I SE RALLYCH
Matheriz Upcoming Utility , Uppf Törnlund Maria, Kusmark , Ägare Törnlund Maria,
Kusmark
128 Pretty Angel’s Destiny For Zin SE49811/2019 FÖDD 2019-08-14, E. Joddricks
Gold Digger , U. AH Jelly Jam Top Banana , Uppf Gunnarsson Viktoria, Göteborg ,
Ägare Laine Jeanette, Luleå
129 Tyrara’s Snowflake’s Tnt The Look SE18616/2020 FÖDD 2020-02-07 01:00:00, E.
Emmerdale’s Angus , U. Angelstaffs Cookie Crush Tyraras , Uppf Jakobsson Charlott,
Jakobsson Jonas, Nordmaling , Ägare Jakobsson Charlott, Nordmaling
130 Vackerbackens I’m Iittala SE40602/2020 FÖDD 2020-05-23, E. Ozkagården’s
Falcon , U. Vackerbackens Ginger Ginny , Uppf Higberg Nina, Luleå , Ägare Higberg
Nina, Luleå
131 Vackerbackens I’m Inna SE40603/2020 FÖDD 2020-05-23, E. Ozkagården’s
Falcon , U. Vackerbackens Ginger Ginny , Uppf Higberg Nina, Luleå , Ägare Higberg
Nina, Piteå

21

CHAMPIONKLASS
132 Toxaris Take A Bow NO33657/20 FÖDD 2020-02-11, E. Kannechor Vincit Omnia ,
U. Toxaris Miss Amanda Jones , Uppf Helan Linda Anette, No-8009 Bodö , Ägare
Linda Og Per Åke Heian, Bodø, Norge (Specialtecken: C)

VETERANKLASS
133 NO UCH SE UCH Toxaris Decibel NO41698/13 FÖDD 2013-05-02, E. Kannechor
Vincit Omnia , U. Ginstean Heavenly Body , Uppf Heian Linda Anette, No-8009 Bodö ,
Ägare Linda Og Per Åke Heian, Bodø, Norge

AVELSKLASS
134 Ozkagården’s Falcon SE52524/2014 FÖDD 2014-09-19, E. Chapmeek Charlie
Chaplin , U. Ozkagården’s One Of A Kind , Uppf Larsen Linda, Katrineholm , Ägare
Johansson Kjell, Gällivare
KAN TÄVLA MED: 116 119 124 125 130 131

UPPFÖDARKLASS

UPPFÖDARE: Öström Josefine, Öjebyn, Kennel Bennstaff
TÄVLAR MED: 119 120 124 125
UPPFÖDARE: Törnlund Maria, Kusmark, Kennel Matheriz
TÄVLAR MED: 112 113 114 115 121 122 127
UPPFÖDARE: Östman Ulla-Britt, Östman Susanne, Sävar, Kennel Emmerdale’S
TÄVLAR MED: 105 110 117 123
MINIATYRBULLTERRIER
MINIATURE BULL TERRIER
HANAR ÖPPEN KLASS
135 Chill Out’s Grand Prix SE15166/2020 FÖDD 2020-02-10, E. Cathiline’s Clash City
Rockers , U. SE UCH FI UCH Whispering Word’s Play And Chillout , Uppf Bergman
Camilla, Henricsson Lars, Kalix , Ägare Bergman Camilla, Kalix
136 Demidreams Pennywise SE15874/2018 FÖDD 2017-10-19, E. Demidreams
Nameable Menreal , U. Schardale Sheza Smoocher , Uppf Kennel Demidreams,
Italien , Ägare Bergman Camilla, Kalix (Specialtecken: C)
137 Vegalicious Cosmos SE28703/2020 FÖDD 2020-04-24, E. SE JV-15 Bulls Of Art
Top Gun , U. Vegalicious Capella , Uppf Draglund Nicole, Örebro , Ägare Draglund
Nicole, Örebro (Specialtecken: C)

CHAMPIONKLASS
138 Marshmallow Venturesome UKU.0447813 FÖDD 2019-10-01, E. Demidreams
Quicksilver , U. UA CH Metaxa Aen For Totem Alexver Ventur , Uppf Belkova Valeria
& Pronicheva Daria, Ukraina , Ägare Katerina Kosovet, Ukraina (Specialtecken: C)

22

TIKAR JUNIORKLASS
139 Cathiline’s String Of Beads SE37855/2021 FÖDD 2021-04-28, E. Cathiline’s Clash
City Rockers , U. Chill Out’s Speak Of The Devil , Uppf Broeng Cathrine, Skutskär ,
Ägare Lindmark Thea, Burträsk

ÖPPEN KLASS
140 Chill Out’s Blessing In Disguise SE55522/2017 FÖDD 2017-10-15, E. SE UCH RU
CH Pras Bul Rocky Real Boy , U. SE UCH FI UCH Whispering Word’s Play And
Chillout , Uppf Bergman Camilla, Henricsson Lars, Kalix , Ägare Forsström
Madeleine, Boden (Specialtecken: C)
141 Chill Out’s Prinsesstårta SE23093/2020 FÖDD 2020-03-13, E. Demidreams
Pennywise , U. SE UCH Bulliebompa’s Million Dollars , Uppf Bergman Camilla,
Henricsson Lars, Kalix , Ägare Granström Sara, Luleå
142 Chill Out’s Savoir Faire SE15167/2020 FÖDD 2020-02-10, E. Cathiline’s Clash City
Rockers , U. SE UCH FI UCH Whispering Word’s Play And Chillout , Uppf Bergman
Camilla, Henricsson Lars, Kalix , Ägare Bergman Camilla, Kalix
143 Divya Ot Julianny Charm SE42571/2021 FÖDD 2019-12-09, E. Alpine Vint For
Julianna Charm , U. RU CH Estrella S Berega Turi , Uppf Kolpakov D.s., Ryssland ,
Ägare Näsström Mathias, Östersund
144 Glossy Black Canary SE58870/2020 FÖDD 2020-09-29, E. Extravert Golem , U. SE
UCH DK UCH NORD V-19 Skybar Niobe , Uppf Helsing Johanna, Fjärås , Ägare
Strand Jeanette, Uppsala
145 Vegalicious Andromeda SE28707/2020 FÖDD 2020-04-24, E. SE JV-15 Bulls Of
Art Top Gun , U. Vegalicious Capella , Uppf Draglund Nicole, Örebro , Ägare Karlberg
Ellinor, Töre

UPPFÖDARKLASS
UPPFÖDARE: Bergman Camilla, Henriksson Lars, Kalix, Kennel Chill Out’S
TÄVLAR MED: 135 140 141 142
AMERICAN STAFFORDSHIRE TERRIER
AMERICAN STAFFORDSHIRE TERRIER
TIKAR VALPKLASS
146 Nordic Vikings Forever Young SE15226/2022 FÖDD 2021-12-11, E. MK CH SE
UCH SE V-19 Pride Of Macedonia Ragnar , U. MK CH Pride Of Macedonia Shape Of
You , Uppf Petrovski Karoline, Petrovski Marjan, Domsjö , Ägare Petrovski Karoline,
Domsjö
HANAR JUNIORKLASS
147 Creative Flames N’ Sparks SE36013/2021 FÖDD 2021-04-15, E. Lbk’s Rebel And
Proud Little Italy , U. Aim High’s Keep On Rockin’For Kc , Uppf Dahlberg Frida,
Bygdeå , Ägare Granström Sara, Luleå

23

UNGHUNDSKLASS
148 Superior Ones Dairful Dauntless SE52887/2020 FÖDD 2020-08-18, E. Afraid Of
Nothing Notably Exclusive , U. SE VCH SE UCH Mexican Blackbird Rosemary’s Baby
, Uppf Jonsson Jennie, Näsström Mathias, Östersund , Ägare Näsström Mathias,
Östersund

ÖPPEN KLASS
149 Creative Guilford SE58181/2019 FÖDD 2019-10-27, E. RLD N Firewood’s Brooklyn
Bridge , U. Aim High’s Keep On Rockin’For Kc , Uppf Dahlberg Frida, Bygdeå , Ägare
Dahlberg Frida, Bygdeå (Specialtecken: C)

CHAMPIONKLASS
150 MK CH SE UCH SE V-19 Pride Of Macedonia Ragnar SE11989/2019 FÖDD 2017-
06-16, E. BG CH INT UCH RO CH MK CH Lord Of Staffs Best Playmate , U. RS CH
Good Morning Macedonia Z Wislanego , Uppf Marjan Pterovski, Makedonien , Ägare
Petrovski Karoline, Domsjö
TIKAR JUNIORKLASS
151 Creative Hot Gossip SE36017/2021 FÖDD 2021-04-15, E. Lbk’s Rebel And Proud
Little Italy , U. Aim High’s Keep On Rockin’For Kc , Uppf Dahlberg Frida, Bygdeå ,
Ägare Granbom Gabriella, Boden

UNGHUNDSKLASS
152 Nordic Vikings Electra SE24674/2021 FÖDD 2021-02-22, E. MK CH SE UCH SE
V-19 Pride Of Macedonia Ragnar , U. SE UCH Smokey’s Entertaining You , Uppf
Petrovski Karoline, Petrovski Marjan, Domsjö , Ägare Petrovski Karoline, Domsjö
153 Zican’s Truly One Of A Kind SE62082/2020 FÖDD 2020-10-09, E. Lbk’s Rebel And
Proud Little Italy , U. EE CH SE&FI UCH FDI HTM I RLD N FI V-16 Zican’s Bz
Eleventh Miracle , Uppf Benjaminson Cecilia, Eskilstuna , Ägare Jönsson Alexandra,
Luleå

ÖPPEN KLASS
154 Creative Carolina Hurricane SE58185/2019 FÖDD 2019-10-27, E. RLD N
Firewood’s Brooklyn Bridge , U. Aim High’s Keep On Rockin’For Kc , Uppf Dahlberg
Frida, Bygdeå , Ägare Dahlberg Frida, Bygdeå

VETERANKLASS
155 SE UCH SE VCH Mexican Blackbird Rosemary’s Baby SE44763/2013 FÖDD
2013-07-24, E. Conqueror Staff Chico Percebe , U. SE UCH Mexican Blackbird
Mississippi , Uppf Olofsson Henrik, Tengelin Jenny, Hallsberg , Ägare Näsström
Mathias, Östersund

24

AVELSKLASS
156 Aim High’s Keep On Rockin’For Kc SE46589/2018 FÖDD 2016-08-12, E. US CH
Lbk’s Party Like A Rock Star , U. US CH Aim High’s Keeper Of The Flame , Uppf
Rose Starkey, Usa , Ägare Dahlberg Frida, Bygdeå
KAN TÄVLA MED: 147 149 151 154

UPPFÖDARKLASS

UPPFÖDARE: Dahlberg Frida, Bygdeå, Kennel Creative
TÄVLAR MED: 147 149 151 154

25
R I N G 3
DOMARE: LINDBORG MATS

BORDERTERRIER
BORDER TERRIER
HANAR VALPKLASS I
157 Månlandets Jewel Windforest To L-A SE15846/2022 FÖDD 2022-01-23, E. SE
UCH FI UCH Borderfun Light Wind , U. NO UCH FI UCH FI J(G)CH Dal-Bairn’s
Kershope Forest , Uppf Magnusson Anna, Robertsfors , Ägare Åström Lisa, Umeå
158 Ottercap So Good SE15923/2022 FÖDD 2022-01-31, E. Badamtam’s Xpert In
Action , U. SE VCH Ottercap Heart Of Gold , Uppf Larsson Ulla, Larsson Tomas,
Torpshammar , Ägare Lindgren Britta, Kåge

JUNIORKLASS
159 Lappstintans Aslak SE48295/2021 FÖDD 2021-06-11, E. NO UCH Villjentas
Sundance Kid , U. Lappstintans Yen , Uppf Holmbom Ruong Märith, Piteå , Ägare
Holmbom Ruong Märith, Piteå
160 Markuli’s Roulette SE39745/2021 FÖDD 2021-05-05, E. Fightingstar’s Quite A Boy ,
U. FI J(G)CH NO UCH FI UCH NO V-19 SE UCH Markuli’s Classic Design , Uppf
Lindström Mari, Adolfsson Erik, Boden , Ägare Lundqvist Kristoffer, Boliden
UNGHUNDSKLASS
161 NORD JV-21 Awerick The British Noblesse SE23032/2021 FÖDD 2020-10-31, E.
HR CH RO CH Meadowlake One Way Or Another , U. SK CH Bailey de Marco’s
Hunter , Uppf Jávorka Kitty, Slovakien , Ägare Andersson Doreén, Umeå
ÖPPEN KLASS
162 Fugato’s Mr Blue Sky SE22437/2020 FÖDD 2020-03-10, E. SE VCH C.I.B. SE
UCH NO UCH FI UCH NORD UCH Sub Terram Bullet , U. SE UCH Svarthögens
Madame Butterfly , Uppf Frisk Marie, Köpmanholmen , Ägare Frisk Marie,
Köpmanholmen
163 Lappstintans Franc SE22471/2019 FÖDD 2019-02-20, E. SE VCH SE UCH FI UCH
DK UCH NO UCH Blewecourt Sovereign , U. SE UCH NO UCH FI UCH FI J(G)CH
Lappstintans Walk On Top , Uppf Holmbom Ruong Märith, Piteå , Ägare Holmbom
Ruong Märith, Piteå

CHAMPIONKLASS
164 SE UCH Bombax Oden SE23919/2018 FÖDD 2018-03-05, E. SE UCH Baillieswells
Towiemore , U. Idun , Uppf Stafberg Carl Gunnar, Vikner Stafberg Monica, Björklinge
, Ägare Stafberg Carl Gunnar, Björklinge

26

165 FI UCH NW 1 SE UCH Markuli’s Signar SE11582/2019 FÖDD 2018-12-15, E. LV
CH LT CH BY CH EE CH C.I.B. FI UCH Huntaway Worky Ticket , U. SE UCH NO
UCH FI UCH Markuli’s Signe Tillisch , Uppf Lindström Mari, Adolfsson Erik, Boden ,
Ägare Steinvall Magdalena, Norsjö
TIKAR JUNIORKLASS
166 Månlandets Icebreaker Eirene SE35387/2021 FÖDD 2021-04-23, E. SE VCH C.I.B.
SE UCH NO UCH FI UCH NORD UCH Sub Terram Bullet , U. Månlandets Gullis
Lappska Stinta , Uppf Magnusson Anna, Robertsfors , Ägare Jonsson Sandra, Umeå
167 Svarthögens Klöver Dam SE40070/2021 FÖDD 2021-05-09, E. Ljungeldens My
Fairy King , U. Svarthögens Ärtböna , Uppf Andersson Stefan, Leijonberg Ulrika,
Strömsund , Ägare Leijonberg Ulrika, Strömsund
168 Svarthögens Rödmalva SE43811/2021 FÖDD 2021-05-25, E. SE UCH Mel Arctic
Husker Red , U. SE VCH SE UCH Svarthögens Prinsessan På Ärten , Uppf
Andersson Stefan, Leijonberg Ulrika, Strömsund , Ägare Frisk Marie, Köpmanholmen
UNGHUNDSKLASS
169 Dal-Bairn’s Nook DK02590/2021 FÖDD 2021-02-06, E. SE UCH FI UCH Borderfun
Light Wind , U. SE UCH DK UCH Dal-Bairn’s Halidon Hill , Uppf Dal Maja, Dk-3660
Stenlöse , Ägare Maja Dal, Stenløse, Danmark

BRUKS / JAKTKLASS
170 FI J(G)CH FI UCH NO UCH Dal-Bairn’s Kershope Forest SE24639/2018 FÖDD
2017-12-29, E. DK UCH Dal-Bairn’s Jackton , U. SE UCH DK UCH Dal-Bairn’s
Halidon Hill , Uppf Maja Dal, Danmark , Ägare Magnusson Anna, Robertsfors
(Specialtecken: C)

ÖPPEN KLASS
171 Bombax Querida SE17144/2019 FÖDD 2019-01-13, E. C.I.B. SE UCH SE V-11 SE
V-13 Bombax Qubec , U. Baillieswells Dalintober , Uppf Stafberg Carl Gunnar, Vikner
Stafberg Monica, Björklinge , Ägare Stafberg Carl Gunnar, Björklinge
172 Dal-Bairn’s Norham DK02594/2021 FÖDD 2021-02-06, E. SE UCH FI UCH
Borderfun Light Wind , U. SE UCH DK UCH Dal-Bairn’s Halidon Hill , Uppf Dal Maja,
Dk-3660 Stenlöse , Ägare Maja Dal, Stenløse, Danmark
173 Lappstintans Nolga SE29836/2020 FÖDD 2020-04-07, E. SE UCH DK UCH NO
UCH LT CH Alekhan Iz Pesni Lovchiva , U. SE UCH NO UCH FI UCH FI J(G)CH
Lappstintans Walk On Top , Uppf Holmbom Ruong Märith, Piteå , Ägare Holmbom
Ruong Märith, Piteå
174 Markuli’s Secret Design SE58584/2017 FÖDD 2017-11-09, E. LT CH EE CH C.I.B.
SE UCH FI UCH Björshults Dashing Dexter , U. SE UCH NO UCH FI UCH Markuli’s
Signe Tillisch , Uppf Lindström Mari, Adolfsson Erik, Boden , Ägare Lindström Mari,
Boden

27

175 RLD A RLD F RLD N Markuli’s Sign Your Name SE11585/2019 FÖDD 2018-12-15
01:00:00, E. LV CH LT CH BY CH EE CH C.I.B. FI UCH Huntaway Worky Ticket , U.
SE UCH NO UCH FI UCH Markuli’s Signe Tillisch , Uppf Lindström Mari, Adolfsson
Erik, Boden , Ägare Åström Eva, Skellefteå
176 Markuli’s Signum SE11584/2019 FÖDD 2018-12-15, E. LV CH LT CH BY CH EE
CH C.I.B. FI UCH Huntaway Worky Ticket , U. SE UCH NO UCH FI UCH Markuli’s
Signe Tillisch , Uppf Lindström Mari, Adolfsson Erik, Boden , Ägare Åkesson Barbro,
Stensele
177 Månlandets Gullis Lappska Stinta SE22238/2019 FÖDD 2019-03-05, E.
Lappstintans Lois Coffie , U. SE VCH Månlandets C’Est La Vie , Uppf Magnusson
Anna, Robertsfors , Ägare Magnusson Anna, Robertsfors
178 Svarthögens Ärtböna SE22549/2018 FÖDD 2018-02-24, E. SE VCH C.I.B. SE
UCH NO UCH FI UCH NORD UCH Sub Terram Bullet , U. SE VCH SE UCH
Svarthögens Prinsessan På Ärten , Uppf Andersson Stefan, Leijonberg Ulrika,
Strömsund , Ägare Leijonberg Ulrika, Strömsund (Specialtecken: C)
179 Svarthögens Ärtfrö SE22550/2018 FÖDD 2018-02-24, E. SE VCH C.I.B. SE UCH
NO UCH FI UCH NORD UCH Sub Terram Bullet , U. SE VCH SE UCH Svarthögens
Prinsessan På Ärten , Uppf Andersson Stefan, Leijonberg Ulrika, Strömsund , Ägare
Söderberg Nyberg Maria, Umeå

VETERANKLASS
180 FI UCH NO UCH SE UCH Markuli’s Signe Tillisch SE27120/2014 FÖDD 2014-03-
28, E. SE UCH FI UCH Irade’s Fin-Anssi , U. SE VCH FI&NO UCH SE J(GS)CH
C.I.B. SE UCH FI J(G)CH Markuli’s Rouge Royal , Uppf Lindström Mari, Adolfsson
Erik, Boden , Ägare Lindström Mari, Boden

AVELSKLASS
180 FI UCH NO UCH SE UCH Markuli’s Signe Tillisch SE27120/2014 FÖDD 2014-03-
28, E. SE UCH FI UCH Irade’s Fin-Anssi , U. SE VCH FI&NO UCH SE J(GS)CH
C.I.B. SE UCH FI J(G)CH Markuli’s Rouge Royal , Uppf Lindström Mari, Adolfsson
Erik, Boden , Ägare Lindström Mari, Boden
KAN TÄVLA MED: 165 174 175 176
181 C.I.B. FI UCH NO UCH NORD UCH SE UCH SE VCH Sub Terram Bullet
S37123/2009 FÖDD 2009-04-27, E. Bullet Fiery Lucifer , U. Akenside Xtra , Uppf
Berge Ulrika, Berge Roger, Vollsjö , Ägare Andersson Doreén, Umeå
KAN TÄVLA MED: 162 166 178 179

UPPFÖDARKLASS
UPPFÖDARE: Andersson Stefan, Leijonberg Ulrika, Strömsund, Kennel Svarthögens
TÄVLAR MED: 167 168 178 179
UPPFÖDARE: Lindström Mari, Adolfsson Erik, Boden, Kennel Markuli’S
TÄVLAR MED: 160 165 174 175 176 180

28
DANDIE DINMONT TERRIER
DANDIE DINMONT TERRIER
HANAR UNGHUNDSKLASS
182 Whisborne Jalapanos SE29287/2021 P FÖDD 2021-03-29, E. SE JV-16 Dono
Vitam Magic Almonds , U. SE UCH Dariant Carmen , Uppf Ulltveit-Moe Annika,
Ulltveit-Moe Harald, Glanshammar , Ägare Kanflod Lowe, Örebro
CHAMPIONKLASS
183 FI UCH NO UCH SE UCH Est Amans Magic Almonds SE33319/2017 P FÖDD
2017-02-07, E. SK CH CZ CH David Amabilisdandie , U. SL CH SK CH German
Dandies’ Ultima , Uppf Horackova Jana, Tjeckien , Ägare Laestander Linda, Ånäset
TIKAR UNGHUNDSKLASS
184 Whisborne Piri Piri SE29288/2021 P FÖDD 2021-03-29, E. SE JV-16 Dono Vitam
Magic Almonds , U. SE UCH Dariant Carmen , Uppf Ulltveit-Moe Annika, Ulltveit-Moe
Harald, Glanshammar , Ägare Holmsten Sven-Einar, Gyttorp

ÖPPEN KLASS
185 Lhurt’s Queen Eliza Of Mustards SE20078/2020 SE FÖDD 2020-02-25, E. SE
UCH FI UCH Fairmac Impressive Magi , U. NORD UCH Lhurt’s Surprise Queen Of
Mustards , Uppf Hurt Leena, Åkersberga , Ägare Laestander Linda, Ånäset
ENGLISH TOY TERRIER
ENGLISH TOY TERRIER
HANAR VALPKLASS
186 Great Bernina’s Ådin FI16142/22 FÖDD 2022-01-12 01:00:00, E. SE UCH Great
Bernina’s Häntä Heikki , U. FI JV-18 Great Bernina’s Unelma Anelma , Uppf Suoniemi
Anne-Mari, Finland , Ägare Hanna Kuivalainen, Oulunsalo, Finland
UNGHUNDSKLASS
187 Great Bernina’s X-Trovertti FI43069/20 FÖDD 2020-07-17, E. SE UCH Great
Bernina’s Häntä Heikki , U. FI JV-18 Great Bernina’s Unelma Anelma , Uppf Suoniemi
Anne-Mari, Finland , Ägare Katja Lehtinen, Anne-Mari Suoniemi, Kuusamo, Finland
TIKAR JUNIORKLASS
188 FI JV-21 Great Bernina’s Yetset Lady FI19041/21 FÖDD 2021-01-31, E. LT CH SE
UCH FI UCH SE JV-16 Kipton’s Enchanted Moments , U. SE UCH FI UCH Great

Bernina’s Pink Lady , Uppf Suoniemi Anne-Mari, Finland , Ägare Satu Ahtinen, Anne-
Mari Suoniemi, Rovaniemi, Finland

29

ÖPPEN KLASS
189 Snowfly’s All In SE58711/2020 FÖDD 2020-09-16, E. C.I.B. SE UCH NO UCH FI
UCH NORD UCH FI JV-17 Great Bernina’s Supersankari , U. SE UCH Snowfly’s
Black Crystal , Uppf Hjort Ann, Luleå , Ägare Hjort Ann, Luleå

CHAMPIONKLASS
190 FI UCH SE UCH Great Bernina’s Pink Lady FI29423/15 FÖDD 2015-04-14, E. SE

UCH FI UCH DE CH SE V-19 SE VV-19 Amalek Man In The Mirror , U. SK CH FI V-
08 SE UCH FI UCH SE V-19 SE VV-19 Great Bernina’s Dilliputti , Uppf Suoniemi

Anne-Mari, Finland , Ägare Satu Ahtinen, Rovaniemi, Finland
191 FI AGCH FI UCH SE JV-19 Great Bernina’s Vip Lady FI40850/18 FÖDD 2018-07-
03, E. SE UCH NO UCH FI UCH Great Bernina’s Ahti Nelitahti , U. SE UCH FI UCH
Great Bernina’s Pink Lady , Uppf Suoniemi Anne-Mari, Finland , Ägare Satu Ahtinen,
Rovaniemi, Finland (Specialtecken: C)
SLÄTHÅRIG FOXTERRIER
FOX TERRIER, SMOOTH
HANAR JUNIORKLASS
192 Meselegårdens Captain Hook SE63550/2021 FÖDD 2021-09-15, E. C.I.B. NORD
UCH Meselegårdens Ben Ten , U. Casablanka Enjoy Myconebee , Uppf Lövgren
Linda, Vindeln , Ägare Lövgren Linda, Vindeln

VETERANKLASS
193 C.I.B. NORD UCH Meselegårdens Ben Ten SE30745/2012 FÖDD 2012-03-31, E.
NORD JV-07 C.I.B. SE UCH LU CH Sunlyn Son Of A Gun , U. C.I.B. NORD UCH
Lamaras Carolina Mystic , Uppf Lövgren Linda, Vindeln , Ägare Lövgren Linda,
Vindeln
TIKAR JUNIORKLASS
194 Meselegårdens Starstruck SE63553/2021 FÖDD 2021-09-15, E. C.I.B. NORD UCH
Meselegårdens Ben Ten , U. Casablanka Enjoy Myconebee , Uppf Lövgren Linda,
Vindeln , Ägare Lövgren Linda, Vindeln

ÖPPEN KLASS
195 Casablanka Enjoy Myconebee SE18622/2020 FÖDD 2019-08-17, E. Crystal Space
Banzay , U. LT&LV CH EE CH Absolute Surprise Enjoy Myconebee , Uppf Dumpe M.,
Lettland , Ägare Lövgren Linda, Vindeln

30

CAIRNTERRIER
CAIRN TERRIER
HANAR ÖPPEN KLASS
196 Cairnstone’s Like A Rocketman SE31124/2020 FÖDD 2020-04-28, E. SE UCH DK
UCH NO UCH Danjou’s Dragonfly , U. SE UCH DK UCH FI UCH Cairnstone’s
Madame George , Uppf Klebo Pillan, Siljansnäs , Ägare Strålberg Lena, Kalix
197 River Deep’s Walk To The River SE47790/2020 FÖDD 2020-08-07, E. SE VCH
Lachleen Thief Of Hearts , U. SE VCH River Deep’s Queen Of Hearts , Uppf
Johansson Jan-Inge, Tornberg Isa, Uddevalla , Ägare Tingstad Terese, Luleå
198 Terriland’s Rock And Roll SE57797/2018 FÖDD 2018-10-27, E. SE UCH NO UCH
FI UCH Tribuns Famous Grouse , U. SE UCH FI UCH NO UCH Terriland’s Only Me ,
Uppf Rundgren Merja, Kalix , Ägare Rundgren Merja, Kalix

CHAMPIONKLASS
199 FI UCH SE UCH Hjortronmyren’s Mr Carrot Cake SE26101/2019 FÖDD 2019-03-
15, E. Rottriver’s Little Man In The Storm , U. SE UCH FI UCH Hjortronmyren’s
Audrey Hepburn , Uppf Lind Elisabeth, Luleå , Ägare Lind Elisabeth, Luleå
200 SE UCH Hjortronmyren’s Perfect Harmony SE15220/2018 FÖDD 2018-01-10, E.
EE CH C.I.B. NORD UCH Bezaidas Gentleman Jim , U. SE UCH FI UCH
Hjortronmyren’s Audrey Hepburn , Uppf Lind Elisabeth, Luleå , Ägare Fagervall
Viktoria, Luleå
201 HU CH Mitodos Dirty Harry SE56195/2020 FÖDD 2020-09-26, E. SE VCH
Cairnsters Urban Legend , U. SE VCH Mitodos Friend Of Mine , Uppf Ljung Maria,
Alingsås , Ägare Johansson Åse, Göteborg

VETERANKLASS
202 C.I.B. FI UCH NO UCH SE UCH Terriland’s Only We SE18223/2013 FÖDD 2013-
01-19, E. C.I.B. SE UCH NO UCH FI UCH Rottriver’s I Want It All , U. C.I.B. SE UCH
NO UCH FI UCH Terriland’s Nathalie , Uppf Rundgren Merja, Kalix , Ägare Rundgren
Merja, Kalix
TIKAR JUNIORKLASS
203 Zoot Elaine Thompson SE59032/2021 FÖDD 2021-08-29, E. Maxim , U. Zoot
Allyson Felix , Uppf Vilhelmsson Alexis Greta, Luleå , Ägare Vilhelmsson Alexis
Greta, Luleå

ÖPPEN KLASS
204 Mitodos Heart Of Gold SE40310/2020 FÖDD 2020-06-18 01:00:00, E. C.I.B. FI
UCH NORD UCH WW-14 Crumb’s Overnight Sensation , U. SE VCH Rottriver’s La
Boheme , Uppf Ljung Maria, Alingsås , Ägare Ljung Maria, Alingsås
205 Terriland’s Rock Star SE57801/2018 FÖDD 2018-10-27, E. SE UCH NO UCH FI
UCH Tribuns Famous Grouse , U. SE UCH FI UCH NO UCH Terriland’s Only Me ,
Uppf Rundgren Merja, Kalix , Ägare Fjellström Eva, Luleå

31

206 Terriland’s Rock With You SE57802/2018 FÖDD 2018-10-27, E. SE UCH NO UCH
FI UCH Tribuns Famous Grouse , U. SE UCH FI UCH NO UCH Terriland’s Only Me ,
Uppf Rundgren Merja, Kalix , Ägare Rundgren Merja, Kalix (Specialtecken: C)

207 Zoot Allyson Felix SE36494/2017 FÖDD 2017-05-21, E. C.I.B. NORD JV-11 FI V-
11 JWW-12 EUW-15 SE&DK&FI&NO UCH Hjohoo’s Just Had To Be Hjo , U. SE UCH

Zoot Ava Gardner , Uppf Vilhelmsson Alexis Greta, Luleå , Ägare Vilhelmsson Alexis
Greta, Luleå (Specialtecken: C)

CHAMPIONKLASS
208 DK UCH HU CH SE UCH SE VCH Mitodos Mine For Me SE60791/2019 FÖDD
2019-12-11 01:00:00, E. SE VCH C.I.B. SE UCH DK UCH NO UCH NO V-15 Tribuns
Earl Grey , U. SE VCH SE UCH NO UCH Tribuns Maleficent , Uppf Ljung Maria,
Alingsås , Ägare Ljung Maria, Alingsås

VETERANKLASS
209 FI UCH NO UCH SE UCH Terriland’s Only Me SE18227/2013 FÖDD 2013-01-19,
E. C.I.B. SE UCH NO UCH FI UCH Rottriver’s I Want It All , U. C.I.B. SE UCH NO
UCH FI UCH Terriland’s Nathalie , Uppf Rundgren Merja, Kalix , Ägare Rundgren
Merja, Kalix

UPPFÖDARKLASS

UPPFÖDARE: Rundgren Merja, Kalix, Kennel Terriland’S
TÄVLAR MED: 198 202 205 206 209
MINIATYRBULLTERRIER
MINIATURE BULL TERRIER
TIKAR VALPKLASS I
210 Good Mushing Mbt-C Oink Oink FÖDD 2022-02-10, E. The Joker Venturesome U.
Good Mushing Mbt-A Frankenweenie, Uppfödare: Good Mushing, Finland, Ägare
Bergman Camilla, Kalix
IRISH SOFTCOATED WHEATEN TERRIER
IRISH SOFTCOATED WHEATEN TERRIER
TIKAR VALPKLASS I
211 Guldkvistens Xena SE24776/2022 FÖDD 2022-03-14, E. Nokki’s Brilliant Star Alioth
, U. Guldkvistens Unicorn , Uppf Markström Susanne, Lindberg Emelie, Skellefteå ,
Ägare Markström Susanne, Skellefteå
HANAR VALPKLASS
212 Rocky-Child’s Lovely Nizze SE70573/2021 FÖDD 2021-11-18, E. SE UCH DK
UCH Lakkas Sävstaholm , U. Rocky-Child’s Peggy Ice Princess , Uppf Holmgren
Kerstin, Hassela , Ägare Nilsson Edbom Eva, Luleå

32

WELSHTERRIER
WELSH TERRIER
TIKAR JUNIORKLASS
213 Gorms Olivia SE57959/2021 FÖDD 2021-08-16, E. SE UCH DK UCH NO UCH
Gorms Ässet , U. SE UCH DK UCH NO UCH FI UCH NORDIC CH High Flyer’s
Welsh Dream , Uppf Rhodin Anders, Rhodin Ewa, Habo , Ägare Lindkvist Camilla,
Älvsbyn
YORKSHIRETERRIER
YORKSHIRE TERRIER
HANAR VALPKLASS I
214 Zue Doggy-Booms Certainly A Star SE22274/2022 FÖDD 2022-02-09, E. Zue
Doggy-Booms Sorcier Dumbledore , U. C.I.B. FI UCH NORD UCH Zue Doggy-Booms
Pearly Hot Delights , Uppf Robertsson Susanne, Robertsson Eva, Bro , Ägare Eklöf
Christel, Lillpite

UNGHUNDSKLASS
215 Amynatas Magic Prins Charming SE53438/2020 FÖDD 2020-09-06, E. SE UCH
NO UCH Keonomis Remember Me , U. SE UCH NO UCH FI UCH Elillott’s She’s Got
The Magic , Uppf Eklöf Christel, Lillpite , Ägare Eklöf Christel, Lillpite
CHAMPIONKLASS
216 SE UCH Xoyorks Litle Big Man NO47875/16 FÖDD 2016-06-29, E. SE UCH NO
UCH Gudyork Showman , U. SE UCH NO UCH Gudyork Primrose , Uppf Johansen
Ulla Brit & Erland, Norge , Ägare Ulla Brit Johansen, Fauske, Norge
TIKAR JUNIORKLASS
217 Hamiyorkers Koh-I-Noor SE34222/2021 FÖDD 2021-04-01 01:00:00, E. SE UCH
NO UCH FI UCH Debonaire’s Expressive Design , U. NO UCH Hamiyorkers Elegant
Single Lady , Uppf Davidsson Marianne, Möklinta , Ägare Davidsson Marianne,
Möklinta

UNGHUNDSKLASS
218 Amynatas Magic Pocahontas SE53441/2020 FÖDD 2020-09-06, E. SE UCH NO
UCH Keonomis Remember Me , U. SE UCH NO UCH FI UCH Elillott’s She’s Got The
Magic , Uppf Eklöf Christel, Lillpite , Ägare Eklöf Christel, Lillpite

ÖPPEN KLASS
219 Acela’s Most Of Love Greta Garbo SE51743/2019 FÖDD 2019-09-29, E. SE UCH
NO UCH FI UCH Debonaire’s Expressive Design , U. Acela’s Most Of Love Beatrice ,
Uppf Lundgren Ann-Christin, Burträsk , Ägare Lundgren Ann-Christin, Burträsk
220 Amynatas Ma Belle Estrella SE22556/2019 FÖDD 2019-03-26, E. SE UCH
Xoyorks Litle Big Man , U. SE UCH NO UCH FI UCH Elillott’s She’s Got The Magic ,
Uppf Eklöf Christel, Lillpite , Ägare Eklöf Christel, Lillpite

33

CHAMPIONKLASS
221 NO UCH Hamiyorkers Elegant Single Lady SE18612/2018 FÖDD 2018-01-19

01:00:00, E. RS CH Djakartas Let’s Mingle I’m Single , U. SE UCH NO UCH NO JV-
13 Stavregårdens Hamina Hårfager , Uppf Davidsson Marianne, Tärnsjö , Ägare

Davidsson Marianne, Möklinta (Specialtecken: C)
TERRIER BRASILEIRO
BRAZILIAN TERRIER
HANAR UNGHUNDSKLASS
222 Lacrimale Pelé SE65130/2020 AS FÖDD 2020-08-08, E. NORD UCH NO V-13 NO
JV-13 SE V-13 SE JV-13 Sofalex Tico-Taco Da Silva , U. Lacrimale Jimena , Uppf
Jaffe Henna, Finland , Ägare From Camilla, Bygdeå

VETERANKLASS
223 NO JV-13 NO V-13 NORD UCH SE JV-13 SE V-13 Sofalex Tico-Taco Da Silva
SE10852/2013 ST FÖDD 2012-07-29, E. SE UCH SE V-12 Facho Ne Do Cafe Com
Leite , U. SE V-10 SE V-09 SE UCH NO UCH FI UCH Braslight’s Esperanca , Uppf
Westergren Larsen Sofia, Västerås , Ägare From Camilla, Bygdeå
TIKAR ÖPPEN KLASS
224 Zoli-Dares Goluptiouz Graze SE43029/2020 LS FÖDD 2020-07-13, E. NO JV-19
Zoli-Dares Frozen Fenix , U. DK&FI UCH C.I.B. SE UCH NO UCH NO JV-19 NORD
V-19 Kit Kat Do Jardim Imbui , Uppf Eriksson Annika, Värmdö , Ägare Eriksson
Annika, Värmdö (Specialtecken: C)
AMERICAN HAIRLESS TERRIER
AMERICAN HAIRLESS TERRIER
HANAR VALPKLASS
225 Moltas American True Rebel AS68565/2021 FÖDD 2021-11-17, E. SE UCH DK
UCH NO UCH NORDIC CH SE JV-18 SE JV-19 Elly Plump’s Sneaky Yperite , U.
Ognenny Lotos Majsara , Uppf Stiverius Lundqvist Karin, Furulund , Ägare Öhman
Barbro, Skellefteå
TIKAR JUNIORKLASS
226 Feeorin As The Heart Hopes AS18667/2021 FÖDD 2021-02-13, E. Viking Bull

Gilbert Grinchface , U. SE UCH Sarantais Special Juneau , Uppf Johansson Ann-
Katrin, Johansson Lindberg Emely, Uppsala , Ägare Öhman Sanna, Skellefteå

34
STAFFORDSHIRE BULLTERRIER
STAFFORDSHIRE BULL TERRIER
HANAR VALPKLASS I
227 Matheriz U Drive Me Crazy SE22490/2022 FÖDD 2022-02-19, E. Double Star’s
Winter Wonderland , U. RLD A SE VCH SE UCH FI UCH RLD N RLD F RLD N&F&A
SE RALLYCH Pride Staff’s Iron Sky , Uppf Törnlund Maria, Kusmark , Ägare
Lundqvist Johannes, Sävar
TIKAR
228 Matheriz U Are The One SE22492/2022 FÖDD 2022-02-19 01:00:00, E. Double
Star’s Winter Wonderland , U. RLD A SE VCH SE UCH FI UCH RLD N RLD F RLD
N&F&A SE RALLYCH Pride Staff’s Iron Sky , Uppf Törnlund Maria, Kusmark , Ägare
Törnlund Maria, Kusmark
HANAR VALPKLASS
229 Ekneryds Nicholas SE13476/2022 FÖDD 2021-12-22, E. Goldstaff’s Orange Is The
New Black , U. Ekneryds Zophiel , Uppf Ekneryd Mikael, Sorunda , Ägare Ekneryd
Mikael, Sorunda
TIKAR
230 Norrfrostens Cecilia SE71560/2021 FÖDD 2021-11-30, E. Star-Q Oslagbara Oliver
, U. Devikanska Vanillasour Extra Heart , Uppf Karlsson Nanna, Luleå , Ägare
Karlsson Moa, Umeå

35

RASREGISTER
AIREDALETERRIER
AMERICAN HAIRLESS TERRIER
AMERICAN STAFFORDSHIRE TERRIER
AUSTRALISK TERRIER
BEDLINGTONTERRIER
BORDERTERRIER
BULLTERRIER
CAIRNTERRIER
DANDIE DINMONT TERRIER
ENGLISH TOY TERRIER
IRISH GLEN OF IMAAL TERRIER
IRISH SOFTCOATED WHEATEN TERRIER
JACK RUSSELL TERRIER
KERRY BLUE TERRIER
MANCHESTERTERRIER
MINIATYRBULLTERRIER
NORFOLKTERRIER
PARSON RUSSELL TERRIER
SILKY TERRIER
SKOTSK TERRIER
SLÄTHÅRIG FOXTERRIER
STAFFORDSHIRE BULLTERRIER
STRÄVHÅRIG FOXTERRIER
TERRIER BRASILEIRO
WELSHTERRIER
WEST HIGHLAND WHITE TERRIER
YORKSHIRETERRIER

Fredagen den 15 juni 2022

Veterinärbesiktning/Vaccinationskontroll/ID-kontroll/Insläpp:

8.30 – 10.30

Tag med giltigt vaccinationsintyg. Information om
vaccinationsbestämmelser, se bekräftelse/nummerlappen.
Nummerlappar: Ej utskickade nummerlappar kan hämtas i
sekretariatet, anmälnings-/medlemsavgiften skall vara betald innan

utställningen, ta med kvitto.

Hamburgare/korv/fika/glass mm finns till försäljning på plats!

____________

Husvagns/husbilsparkering på utställningsplatsen:
Bokas via epost till norraterrierklubben@gmail.com (uppge namn och

regnr)

200:- utan el som betalas på plats
————————–

Kataloger kommer inte att finnas till försäljning på plats
utan den publiceras på vår hemsida och FB-sida
på utställningsdagen kl 07.00
—————————–
Vägbeskrivning:

Adress till utställningsplatsen; Liko Arena Danelvägen 97593 Luleå.
Det kommer att vara skyltat vid avfarten från E4-an från både Norr
och Söder.
————————-
Vid frågor på utställningsdagen ring Eva 070-370 88 28, Agneta 070-375
73 62

————————–
Hund under 4 mån får ej komma in.
———————–
Bedömningen startar kl 09.00
* Framför rasen betyder att det är en domarändring.
+ Vid en domare betyder att raser har flyttats från denna domare, se angiven
ring.

RING 1
Domare: Catharina Hasselgren
Airedale 2
Australisk 6
Bedlington 13
Sträv fox 2
Irish glen 4
Kerry blue 5
Manchester 2
Norfolk 4
Parson 4
Silky 5
Skotte 1
Westie 3
JRT 23
___
74

RING 2
Domare: Patrik Cederlöf
Bull 3
ISWT 27 (+1)
Staff 29 (+1)
Mini-Bull 11
Amstaff 10 (+1)
___
80

RING 3
Domare: Mats Lindborg
Border 24 (+2)
Dandie 4
English toy 6
Slät fox 4
Cairn 14
Mini-bull (valp 1) 1
ISWT (valp1) 1
ISWT(valp) 1
Welsh 1
York 8
Brasiliero 3
American hairless 2
Staffe(valp1) 2
Staffe(valp) 2
___
73

Totalt 232 anmälda hundar